WYŁOWIONE Z SIECI - Hardware
SS-NG #28 LUTY 2005


Marek "mmxY2k" Szendzielorz
Quadro made in RFN

Niemiecka ELSA rozpoczyna sprzedaż dwóch kart graficznych wykorzystujących układy nVidii. Na rynku znajdą się modele z procesorami Quadro FX 1400 i Quadro FX 540. Obie karty przeznaczone są do współpracy z szyną PCI Express x16, wykorzystują tryb SLI oraz biblioteki DirectX 9.0 i OpenGL 1.5. Urządzenie z GPU Quadro FX 1400 wyposażono w 128 megabajtów 256-bitowej pamięci SDRAM oraz dwa wejścia cyfrowe i jedno S-Video. Jego cena będzie się wahała w okolicach 1000 dolarów. W drugim z zaprezentowanych modeli zastosowano 128 megabajtów pamięci, wejście cyfrowe, analogowe i S-Video. Będzie można go kupić za około 380 USD.

IBM w rękach Chińczyków

Firma komputerowa Lenovo Group - największy chiński producent komputerów osobistych - zakupiła za 1,75 mld dol. (1,32 mld euro) większość pakietu akcji oddziału PC-ów amerykańskiego koncernu IBM.
Przejęcie przez Lenovo aktywów tego oddziału IBM oznaczać będzie, że chińska firma zwiększy czterokrotnie sprzedaż komputerów osobistych, stając się trzecią największą światową firmą w tej dziedzinie.
Chińska firma ma przenieść swe główne biuro do stanu Nowy Jork, gdzie przejmie też 10 tys. pracowników zakładów IBM. Będzie mogła wykorzystywać znaki firmowe IBM. Według BBC, wartość sprzedaży komputerów Lenovo wyniesie około 12 miliardów dolarów rocznie.

źródło : wp.pl


  Aopen Sonoma
Nowe karty Ladateka

Leadtek poinformował, że na rynku pojawiły się jego dwie nowe karty na slot PCI Express: WinFast PX6800 LE i WinFast A6600. Jedna z nich wyposażona została w układ GF 6800 LE, druga natomiast GF 6600. Oba modele wspierają technologie DirectX 9.0 z Shader Model 3.0, PureVideo oraz NVIDIA UltraShadow II. Ponadto WinFast PX6800 LE ma możliwość pracy w trybie SLI. Do każdej z nich dołączone zostały gry Splinter Cell: Pandora Tomorrow i Prince of Persia: Warrior Within. Ceny nie zostały podane.

źródło : tweak.pl


  ELSA Quadro FX 1400


Kingston DDR2 @ 866 MHz

Kingston Technology zaprezentowało moduły pamięci DDR2 taktowane z rekordową częstotliwością 866 MHz. Na rynku masowym nowe chipy pojawią się jednak nieprędko - dostępne w sprzedaży płyty główne z trudem radzą sobie z pamięciami 750 MHz. Częstotliwość 866 MHz uzyskano na płycie głównej Asus P5AD2-E z napięciem 1,95V - zaledwie 0,15V powyżej standardowego poziomu. Ustawienia to CL4 4-4-12.
Kingston pokazał też moduły z serii HyperX KHX6000D2. Te pamięci mogą pracować z zegarem 750 MHz przy ustawieniach CL4 4-4-12 i napięciu 1,9V. Moduły o pojemnościach 256MB, 512MB i 1GB trafią do sprzedaży w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wolumen sprzedaży z pewnością nie będzie duży - jak dotąd tylko wspomniana płyta Asusa zapewnia stabilną pracę przy tak wyśrubowanych parametrach. Z pamięciami 750 MHz nie radzą sobie najlepiej nawet produkty Abit z prestiżowej serii Fatality.

źródło : benchmark.pl

Nowa desktopowa płyta Pentium M od AOpen

Firma AOpen wprowadziła na rynek nową płytę główną opartą o platformę Sonoma, jednakże przeznaczoną nie dla komputerów przenośnych a komputerów klasy desktop. Trzeba przyznać, że to "maleństwo" robi piorunujące wrażenie. Oprócz wsparcie dla 533/400Mhz procesorów z jądrem Dothan na jej pokładzie znalazły się: 1 slot PCI Express x16, 6 portów Serial ATA II, 1 kanał ATA 100 oraz 2 sloty pamięci DDR i 2 DDR2 z możliwością pracy dwukanałowej. Wraz z układami 915GM Express (inaczej zwanym - Alviso) i ICH6 płyta oferuje nam zintegrowany układ graficzny GMA900. Ciekawie wygląda także tył płyty, znalazły się tam zarówno cyfrowe jak i analogowe wyjście obrazu wszystko po to aby zamienić mały komputer w multimedialne centrum. Cena nie została podana.

źródło : tweak.pl
ATI prowadzi

ATI Technologies poinformowało, że w chwili obecnej znacznie wyprzedza swojego głównego rywala pod względem modeli notebooków, w których zastosowano mobilne wersje firmowych procesorów graficznych dla PCI Express, i chipsetów Intela z serii 915. W wydanym oświadczeniu czytamy, iż dotychczas na rynku znajduje się ponad 50 modeli notebooków wykorzystujących technologię Mobility Radeon dla PCI Express. W sklepach spotkać można komputery przenośne z kośćmi Mobility Radeon X300, X600, X700 oraz X800.
nVidia jest na razie w stanie przeciwstawić rywalowi dwa układy: GeForce Go 6200 i GeForce Go 6800. Pierwszy z nich ma konkurować z chipem X300, a drugi - X800.
Najnowsze produkty nVidii znajdziemy jedynie w komputerach serii Vaio FS i Vaio F sprzedawanych przez Sony. Po premierze intelowskiej platformy Centrino 2 nVidia ma jednak szansę na zdobycie dla swoich procesorów kolejnych producentów. Niemal pewne jest, że jej układy zastosuje w swoich komputerach Toshiba.

źródło : chip.pl

512Mb kości pamięci dla notebooków

Firma Samsung opracowała prototypową wersję 512Mb układu pamięci DRAM. Rozwiązanie ma być wykorzystywane przy przetwarzaniu zaawansowanej grafiki 3D i wideo w przenośnych urządzeniach multimedialnych. W oficjalnym komunikacie podano, że układ będzie produkowany w technologii 90 nm. Chip jest zasilany napięciem 1,8V i będzie dostępny w formacie DDR i SDRAM. Samsung zapowiedział także stworzenie nowych, 512Mb pamięci dla rodziny układów MCP (Multi Chip Package) i SIP (System In Package). Producent zapowiedział, że nowych pamięci można się spodziewać na rynku najwcześniej w drugiej połowie 2005r.

źródło : benchmark.pl


  Blok wodny dla SLI


64-bity Intela w sklepach

Minęło już trochę czasu od momentu premiery procesorów Pentium 4 firmy Intel wyposażonych w technologię EM64T (procesorów z 64 bitową architekturą), dopiero dziś procesory te pojawiły się w sklepach i każdy zwykły śmiertelnik może go zakupić jako odrębną część komputera. Wcześniej procesory te można był kupić wraz z zestawami komputerowymi, ponieważ dostęp do nich miały tylko firmy tworzące takowe zestawy. Dostępne produkty Intela są przeznaczone dla płyt głównych z chipsetami i915 lub i925 i podstawką LGA775. W chwili obecnej są cztery modele tych procesorów: 3,20F, 3,40F, 3,60F i 3,80F i ch ceny wynoszą odpowiednio: 299, 311, 449 i 755 dolarów.

źródło : tweak.pl


  Nowe karty Ladateka


Abit się przyznaje

Producent płyt głównych, Abit Computer, który jako jedna z pierwszych firm przyznał, że w jego wyrobach mogą występować problemy z kondensatorami, został pozwany do sądu. Skarżąca grupa klientów twierdzi, że firma wiedziała o tym, iż montuje niepełnowartościowe komponenty. Stroną w sporze, wedle pozwu, może być każdy obywatel USA, który od 1 stycznia 1999 roku do dzisiaj nabył jedną z wymienionych we wniosku płyt głównych. Na feralnej liście znajdują się modele BE6, BE6II, BF6, BX-133, KA7, KA7-100, SE6, VH6, VH6II, VH6T, VP6, KT7-RAID, KT7A, KT7A-RAID, VL6, VT6X4, SA6R i BX133-RAID. Abit obiecuje, że wymieni płyty, pod warunkiem jednak że były wykorzystywane zgodnie ze specyfikacją i nie poddawano ich overclockingowi. Rzecznik prasowy firmy podkreślił jednocześnie, że problemy z kondensatorami nie występują w płytach wyprodukowanych po październiku 2002 roku.
Problemy z przeciekającymi czy wręcz eksplodującymi kondensatorami znane są producentom płyt głównych od lat. W ostatnim czasie stały się one znacznie bardziej palące, gdyż wprowadzane nowoczesne urządzenia wymagają coraz większej energii do pracy. Niektórzy producenci, np. Asus, zdecydowali się wykorzystywać w swoich płytach głównych jedynie kondensatory firm, które gwarantują ich wysoką jakość. Za jakością idzie jednak wysoka cena. Inni, jak MSI, poddają je bardzo rygorystycznym testom, a jeszcze inni - tu przykładem może być Abit (technologia BulletProof) - opracowują nowe techniki mające zapewnić bezpieczeństwo i stabilność pracy całych płyt głównych.

źródło : chip.pl

„Zalane” SLI

Firma Gainward zaprezentowała ciekawy blok wodny przeznaczony do chłodzenia dwóch kart jednocześnie działających w trybie SLI. Trzeba przyznać, że jest to ciekawy pomysł, firma pracowała nad tym już od dłuższego czasu i tak dziś odbyła się jego oficjalna premiera. Co do samej oceny bloku to odsyłam Was do zdjęć poniżej, dodam tylko, że w chwili obecnie rozesłane zostały tylko próbki tego rozwiązania w sprzedaży pojawi się to za około dwa miesiące w zestawie z dwiema kartami lub jako oddzielny "moduł".

źródło : tweak.pl
WYŁOWIONE Z SIECI - Hardware
SS-NG #28 LUTY 2005